<< Octombrie 2018 >>

GEORGE TUTOVEANU,

EDIȚIA a X-a, 2018

-POEZIE ȘI PROZĂ-

Concursul inițiat de catedra de limba și literatura română de la Școala Gimnazială George Tutoveanu urmărește să valorifice capacitatea elevilor din clasele II-VIII de a-și exprima, în mod creativ, gândurile, ideile, în proză sau în versuri.

Prin acest demers, ne-am propus, de asemenea, să menținem în conștiința publică memoria fondatorului Academiei Bârlădene – poetul de mare sensibilitate care îndemna pe tinerii scriitori la reînălțare spirituală și la transformarea „unui colț de țară într-o vatră luminoasă de cultură”.

Rezultatele primelor ediții ale concursului ne-au încurajat pentru continuarea acestui proiect care valorifică interesul copiilor pentru lectură, cât și nevoia micilor condeieri de a-și afirma talentul literar.

REGULAMENT

• Concursul se adresează elevilor din clasele II- VIII.
  • Concursul se desfășoară pe două secțiuni: a) poezie; b) proză:
  • Pentru sectiunea poezie, participanții vor trimite maximum 5(cinci) poezii pentru fiecare categorie de vârstă (fiecare nivel de studiu);
  • Pentru secțiunea proză, participanții vor trimite maximum 3(trei) lucrări în proză scurtă, în format A4.
  • Concurenții vor trimite lucrările până la 28 februarie 2018, data poștei, pe adresa: str. Carpați nr. 5, la Școala Gimnazială George Tutoveanu, cod poștal 731230, loc. Bârlad, jud. Vaslui și ȋn format electronic, pe adresa prajescu_lorena@yahoo.com, obligatoriu cu semne diacritice.
  • Fiecare participant va trimite împreună cu lucrările un plic autoadresat și o fișă care va conține următoarele date:

Numele și prenumele concurentului
Data și locul nașterii
Școala, clasa, localitatea, județul, codul poștal
Adresa, nr. telefon
Numele și prenumele profesorului îndrumător, nr. de telefon, adresă e–mail

Juriul alcătuit din 3 scriitori bârlădeni, 10 profesori, 2 învățători, 2 elevi câștigători la edițiile anterioare, va avea ca președinte pe domnul prof. univ. dr. C.D. Zeletin.

Se vor acorda diplome câștigătorilor, tuturor participanților și profesorilor îndrumători.

Rezultatele vor putea fi vizualizate pe http://www.scoalagtutoveanu.ro/, secțiunea informații utile la sfârșitul lunii martie.

Persoane de contact: prof.Căruțașu Cristina (0740659414) și Munteanu Oana (0746172600).

Evaluări

Evaluarea este disponibilă doar membrilor.

Te rog conectează-te sau înregistrează-te pentru a vota.

Nu au fost postate evaluări.